2011. június 6.

Villám

Jó ideje nem jelentkeztem, ennek leginkább időhiánybeli okai vannak. Ezért kárpótlásul egy terjedelmesebb olvasmányt állítottam össze, amit a mai napom inspirált.
Ma kifejezetten rossz idő volt amit igazi Isten verésének éreztem. Nagyon fontos lett volna, hogy a mai napom szép legyen erre rengeteg esőt és rendkívül sok villámot kaptam illetve kaptunk az égiektől. Gyerekkori parám, hogy mi van ha belém csap a villám...? Nem gyakori dolog, de hallani ezt-azt. Az esélye egy villámcsapásnak legbátrabb tippek szerint is 1:28.000 szóval nem feltétlen érinti az átlag embert, a halálos kimenetelű még ennél is sokkal ritkább. Ennek ellenére évente több száz halálos villámcsapás történik. Kialakulásukról, fizikájukról nagyon sok oldalon lehet olvasni, én most nem mennék bele, lévén ez nem egy tudományos blog, a cél az érdekességek és a szórakoztatás! Állítólag a villámcsapási rekorder egy ma már meglehetősen öreg, de még élő férfi akibe 7x csapott a villám. Gondolom ő kicsit másképp vélekedik arról, hogy ez olyan ritka dolog lenne... :) Nézzünk néhány lenyűgöző adatot a villámokról pusztán az érdekesség kedvéért.
Feszültsége több százmillió Volt lehet (konnektor: 220 Volt), a benne lezúduló áramerősség 10000-100000 Amper nagyságrendű (az otthoni biztosítók általában 5-20 Ampernél oldanak le), hőmérséklete 20000-30000 Celsius fok, ami a nap felszíni hőmérsékletének ötszöröse. Mindez egy kb. 2 cm átmérőjű “csatornában” történik. Nem minden villám érinti a földet, van a cikázó (vagy vonalas) villám, amely az ún. villámcsatornában jön létre. Ha ez a felhő és a föld között jön létre, akkor lecsapó villámnak nevezzük. Ha viszont a felhők között jön létre, ekkor legtöbbször vízszintes, vagy szöget zár be vele. Másik fajtája a statikus elektromosság megnyilvánulásának az, amit felhővillámnak nevezünk. Akkor nem látjuk a villámot, csak a nagy fényességet. A harmadik pedig az, amit szakszóval felületi villámnak nevezünk. Ezt leggyakrabban akkor figyelhetjük meg, amikor egyedülálló zivatarfelhőből látjuk a kisülést.
Na de miért dörög az ég?
A válasz nem olyan egyszerű, feltehetően csak kevesen tudják, de a villámok felhevítik a levegőt, amely hirtelen kitágul és összeütközik a környező légtömegekkel s ez nagy robajjal jár.
Milyen messze van a villámlás?
A hang a levegőben egymilliószor kisebb sebességgel terjed, mint a fény, ezért a villám hangja később ér hozzánk, mint a fénye. Ha a villám felvillanásától a dörgésig eltelt időt másodpercenként 333-al megszorozzuk, megkapjuk a villámcsapás távolságát méterben.
Nem minden villám egyforma!
Beszélnek arról, hogy egyszer gyújt a villám máskor nem, és vannak helyek, ahová előszeretettel vág le. Ez mind igaz. Lényeges különbség van aközött, hogy a villám a felhő pozitív, vagy negatív töltésű sarkából indul-e ki. Ez azért fontos, mert a pozitív villám lecsapási helye a talaj viszonyaitól függ. A negatív viszont a kiemelkedő fémtárgyakat kedveli. Még egy nagyon lényeges különbség van a két villám között. A negatív villám hosszabb ideig tart, időtartama többszöröse a pozitívénak. (legalább 1ms), ezért gyújt, és tűzveszélyes. Innen a neve is gyújtóvillám. A pozitív villámot "hidegvillámnak" is nevezik. Ennek áramerőssége kisebb, nem gyújt, csak mechanikai hatást fejt ki, például lehasítja a fakérget. Ha valakit villámcsapás ér, az sokszor halálos kimenetelű is lehet, de előfordult már olyan is, hogy a nagy energia miatt az ember csontja is eltört. Sokszor viszont hallás, látászavarokkal is számolhatunk, mert az erős fény- és hanghatás károsíthatja az érzékszerveket.
100 villámcsapásból 90-et különböző, főképp pszichológiai sérülésekkel túlélnek az emberek. Amennyiben valakit villámcsapás ér, ún. áramjegy marad utána. Az áram ki- és belépési helyén világos színű, faág alakú heg marad. 

A mai napon olyan aktív volt az ég, hogy  két villámcsapásos baleset is történt Magyarországon.
Pilisszentkereszten egy férfiba, Budapesten, a Margit-szigeten egy nőbe csapott villám hétfőn; utóbbit újra kellett éleszteni – közölték a mentők az MTI-vel.
 A Margit-szigeten a járókelők kezdték meg a szerencsétlenül járt, harminc év körüli nő újraélesztését, amelyet aztán a mentők folytattak. A sikeres beavatkozás után a sérültet az Állami Egészségügyi Központba (ÁEK) szállították – mondta Valics Dezső, az Országos Mentőszolgálat sajtóügyeletese.
A Pilisszentkereszten megsérült férfi csak könnyebben sérült meg, de megfigyelésre őt is bevitték az ÁEK-be – tette hozzá.

Végezetül egy döbbenetes videó, ami elindította bennem a lavinát! A férfi akit kétszer csapott meg a villám!!! A videó, kevesebb mint 2hónapos.


Megosztás a Facebook-on

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése